понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety PVC z Leszna buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie ekspresowo wzrastają i silnie gęstnieją. Bez liku szyku maja również takie rosnące ploty, które prowadza poprzez osłonięte katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą tez sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, lecz trzeba je regularnie obcinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie plot wyznacza się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze znosi susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku z Szczawnicy stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий