среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce oraz względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy ogrodzenie plastykowe z Krynicy na plot i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na ogrodzenie z plastyku z Sokołowa Podlaskiego na ogrodzenie i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PCV używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na ploty z plastiku na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz plotki z PCV na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa wznosi się z kamieni różnorodnego kształtu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o nierównych kształtach, należy je adekwatnie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego łączył się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z plastyku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий